Thursday 21 October 2021 / शुक्रबार, ५ कार्तिक २०७८

दिलमाया शाही
जुम्ला, कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान शिक्षण अस्पताल जुम्लाले माग गरेको करार सेवाका स्टाफ नर्समा आवेदन सूचीमा नाम नभएका परीक्षार्थीको पहिलो सूचीमा नाम निकालिएको भन्दै चर्को आलोचना भएको छ ।

गत ३० साउनमा प्रकाशित सार्वजनिक सूचनाअनुसार प्रतिष्ठानमा २५ जना नर्स करार सेवामा माग गरिएको थियो । त्यसमा जम्मा १६३ जनाले आवेदन दिएका थिए । त्यसबाट पनि प्रतिष्ठानले सार्वजनिक गरेको आवेदन सूचीमा सपना न्यौपाने नभएर सपना नेपाली भनेर नाम आएको पाइएको छ ।

यसरी लिखितमा नाम निकाल्न सफल परिक्षार्थीको नाम लिस्टमा पनि उक्त नाम उल्लेख छैन । प्रष्ठिानले २६ भदौमा लिखित परीक्षा लिएको थियो ।

प्रष्ठिानले यस पटक परीक्षा कोडिङ र डिकोडिङ प्रणालीबाट संचालन गरेको थियो । प्रतिष्ठानले परीक्षा मर्यादित र चुस्तदुरुस्त बनाउनकै लागि कोडिङ प्रणाली लागू गरेको प्रतिष्ठानका रजिष्ट्रार नृपेन्द्र महतले बताए । उनले भने, ‘कुनै पनि परीक्षार्थीलाई हामीले दिएको परीक्षाको नतिजामा चित्त नबुझेको खण्डमा ४८ घण्टाभित्र पुन:जाँचका लागि निवेदन दिने व्यवस्था गरेका थियौँ ।’

महतका अनुसार पुन:जाँचका लागि आठ जना विद्यार्थीले निवेदन दिएका थिए । उनले आठ जनामध्ये एक जना सपना न्यौपाने रहेको बताए । सपना न्यौपानेको उत्तरपुस्तिका पुन:जाँच गर्दा उनको एक नम्बरमा नाम आउन सफल भएको बताए ।

उनले सदीक्षा रोकाया र सपना न्यौपानेको पुन:जाँच गर्दा डिकोडिङमा भूलबस त्रुटि भएको स्वीकारे । महतले सपना न्यौपाने राम्रो विद्यार्थी भएकाले उनलाई अन्याय नहोस् भनेर नतिजा पुनः संशोधन गरिएको बताए ।

यसरी मौखिक परीक्षा २९ भदौमा लिएर अन्तिम नामावलीमा उनको नाम पहिलो नम्बरमा समावेश भएको महतको भनाइ छ । त्यहाँ उनलाई एसएन/०५७ कोडिङ दिइएको छ, जुन कोडिङ लिखित परीक्षामा सदीक्षा रोकायाको हो ।
आवेदकहरूको सूचीमा सपना न्यौपाने नाम नै छैन भने संशोधित नतिजामा उनले लिखितमा नाम निकालेको भन्दै उनलाई समावेश गरिएको छ ।

जहाँ उनलाई एसएन/०३९ कोडिङ दिइएको छ । यसरी प्रदेशकै नमुना अस्पतालले एकातर्फ कोडिङमा गम्भीर त्रुटि गरेको छ भने अर्कातिर आवेदन नै नपरेका उम्मेदवारले एक नम्बरमा नाम निकालेर अर्को गम्भीर त्रुटि गरेको जुम्लाबासीको आरोप छ ।

यता, रजिस्ट्रारले महतले परीक्षा समितिले कोडिङ र डिकोडिङमा नम्बरमा मानवीय त्रुटि भएका कारण यस्तो हुन पुगेको बताए । उनले भने, ‘कुनै पनि नियत नभएर परीक्षा समितिको प्राविधिक त्रुटि हो । तर, जुम्लाबासीले प्रतिष्ठानका पदाधिकारीले आफ्ना मान्छे ल्याउनकै लागि यस्तो कार्य गरेको बताएका छन् ।

सदीक्षा रोकायाका बुबा दलसिंह रोकायाले यसअघि पनि सदीक्षा रोकायाले प्रष्तिठानको लिखित परीक्षामा तीन पटक नाम निकाल्दा मौखिकमा फलिएको बताए । उनले भने, ‘प्रतिष्ठानका पदाधिकारीको मिलोमतोमा राजनीतिक भर्तीकेन्द्र बनेको छ । हामी जस्ता पहुँचविहीनका छोराछोरीको पढाइले यहाँ महत्त्व पाउँदैन ।’

उनले प्रतिष्ठान निष्पक्ष हुने भए लोकसेवा आयोगलाई परीक्षा लिने जिम्मेवारी दिन सक्ने बताए । महिनामा ५० हजार रुपैयाँसम्म तलब खाने कर्मचारीका लागि लोकसेवा आयोगको प्रतिनिधिको उपस्थितबिना परीक्षा लिइन्छ । उनले भने, ‘यहाँ कुनै गरिब दुखीका छोराछोरीले जागिर खाएका छैनन् । पहुँचवालाको मात्र भर्तीकेन्द्र भएको छ ।’

प्रतिष्ठान आलोचनामा आएको विषय यो पहिलो भने होइन । यसअघि पनि पटक पटक विभिन्न कारणले चर्को आलोचना खेप्दै आएको छ ।

यता, सपना न्यौपानेले कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान शिक्षण अस्पतालले माग गरेको करार सेवाका नर्सिङ स्टाफमा आवेदन दिएको बताइन् । उनले भनिन्, ‘आवेदन सूचीमा मेरो नाम सपना नेपाली भएको थियो र कोड एसएल/०३९ थियो ।’

उनले प्रवेशपत्रमा सपना न्यौपाने नै भएकाले परीक्षा दिएको बताइन् । उनले यस विषयमा छलफल गर्दा आवेदन सूचीमा सपना नेपाली भए पनि फरक नपर्ने त्यहाँको परीक्षा समितिले भनेपछि परीक्षा दिइएको सुनाइन् ।

न्यौपाने भन्छिन्, ‘मैले परीक्षा दिँदा राम्रो गरेकी थिएँ तर पनि रिजल्टमा मेरो नाम आएन । परीक्षाको नतिजामा चित्त नबुझेको खण्डमा ४८ घण्टाभित्र पुन:जाँचका लागि निवेदन दिने प्रतिष्ठानले व्यवस्था गरेको थाहा पाएँ ।’

उनले आफ्नो अधिकार प्रयोग गरेर उत्तरपुस्तिका पुन:जाँचका लागि निवेदन दिएको बताइन् । उनले भनिन्, ‘परीक्षा समितिको बैठक बसेर पुन:जाँच गर्ने बताएको थियो । मेरो निवेदनपछि पुन: प्रष्ठिानले संशोधित प्रकाशित सूचनामा मेरो नाम छ ।’

उनले बाग्मती प्रदेशमा आफ्नो अन्तर्वार्ता भएकाले छिटो पुग्नुपर्ने हुँदा सबैभन्दा अगाडि मौखिक परीक्षा दिएर आएको बताइन् । यसमा आफ्नो कुनै कमजोरी नभएको उनको जिकिर छ ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय