Friday 23 February 2024 / शुक्रबार, ११ फाल्गुन २०८०

आज मूड छैन… व्यस्त दम्पती प्रायः एक अर्कासित यो वाक्यांश प्रयोग गर्ने गर्छन् । घर अफिसको भागदौड, समयको अभाव र कयन् आर्थिक बोझका कारण तिनको पर्सनल लाइफ पूर्ण रुपले प्रभावित भइरहेको देख्न पाइन्छ । चिन्ता वा दबाबबाट पूर्ण रुपमा मुक्त हुनु कठिन हुन्छ र तर यसका वीच आफ्नो अन्तरंग सम्बन्धलाई गुमाउनु समझदारी भने होइन । तनाव र दबाबको प्रभाव जीवनको हरेक पक्षमा पर्ने गर्दछ । यौन जीवन यसबाट अछुतो पक्कै छैन । आजको समयमा हरेक व्यक्ति राम्रो क्यारियर र जीवनस्तरको चाहनामा दौडिरहेको पाइन्छ । परिवार र निजी सम्बन्धका लागि समय निकाल्न नसकिरहेको अवस्था छ । यौन विज्ञहरुका अनुसार तिनीहरुको सम्पर्कमा आउनेहरु कुनै न कुनै तनावसित जुधिरहेका हुने गर्छन् । यो तनावले तिनलाई शारारिक, मानसिक र भावनात्मक रुपमा कमजोर बनाइरहेको पाइन्छ ।

एक्सपर्टस्का अनुसार यौन सम्बन्धले स्ट्रेस बस्टरका रुपमा काम गर्ने गर्दछ तर कयन् पटक तनाव यति धेरै हावी हुन जान्छ कि बेडरुम भित्र सम्म पनि तनाव राज चलिरहन्छ । तनाव वा दबाबले सेक्स सम्बन्धलाई निम्न प्रकारले प्रभावित बनाउने गर्दछ ।
ःशोधका अनुसार तनावग्रस्त व्यक्ति सम्बन्ध वा पार्टनर प्रति नकरात्मक भावनाले भरिन पुग्दछ । कयन् पटक तिनलाई यसको पछाडिको कारण तनाव हो भन्ने पनि थाहा हुने गर्दैन ।
ःतनावले आत्मविश्वासलाई कम गर्ने गर्दछ । यसले पूर्ण रुपले विचार प्रक्रियालाई बदल्ने कार्य गर्दछ ।
ःतनावको स्थितिमा स्टेरयड हार्मोन कार्टिसोलका श्राव अधिक हुन थाल्दछ र यसले सेक्स हार्मोन्सलाई दबाउने कार्य गर्दछ । यसबाट लिबिडोमा कमी आउने गर्दछ । कार्टिसोलले ओयल प्रोडक्सनलाई बढाउने कार्य गर्दछ , यसबाट एक्ने, पिम्पल्स जस्ता समस्या हुन थाल्दछ ।
यूरोपियन सोसाइटी फर ह्युमन रीप्रोडक्सन एण्ड एम्ब्रयोलजी, प्रागमा भएको एक अध्ययन अनुसार कार्टिसोलको स्तर बढ्नुको अर्थ हो कंसीव गर्नमा बाधा बढ्नु । व्यस्त र कामकाजी महिलाहरुमा यसको आशंका बढी पाइन्छ ।
ःजब व्यक्तिले आफ्नो परिवार र पार्टनरलाई समय दिने गर्दैन वा दिन पाउँदैन तब दम्पतीका वीच सम्वादहीनता सृजना हुन थाल्दछ । यसले यदि एक जना पार्टनर सेक्स क्रियामा रुचि राख्दैन भने दोस्रो विस्तारै यसबाट विमुख हुन थाल्दछ ।यस्ता कयन् अध्ययनहरु भएका छन् जसले बताउँछ कि चुनौतिपूर्ण स्थितिहरु, दुःख, तनाव, चिन्ता वा अवसादको स्थितिमा सुखद यौन सम्बन्धले ब्लड प्रेशरलाई सन्तुलित राख्ने कार्य गर्दछ । एरिजोना युनिभर्सिटीमा मिडिल एज कपल्समा गरिएको एक सर्वेका अनुसार योनक्रियाले दबाब र नकरात्मक विचारबाट मुक्ति प्रदान गरेको पाइयो । एउटा सुखद यौन क्रियाले भोलिको दिनको मूड पनि राम्रो बनाइराख्न सहयोगि हुनेगर्दछ । पार्टनरको पोजिटिभ फिजिकल टचले स्त्रीलाई तनावको स्थितिमा पनि राहत प्रदान गर्न लाभदायक हुन्छ । यसैगरी आर्गेज्मबाट शरीर र मन दुवैलाई राहत प्राप्त हुन्छ । यसबाट ती सबै हार्मोन्सका श्राव हुने गर्दछ जसले फील गुड गराउँछ । अध्ययनहरुका अनुसार सेक्सुयल मसाजले शरीर मात्र नभएर मनलाई प्रसन्नता प्रदान गर्दछ । भावनात्मक स्वास्थ्यमा स्पर्शको भूमिकालाई नजरअन्दाज गर्न सकिंदैन । सेक्सुयल एक्टिभिटीबाट फील गुड हार्मोन्स एन्डोर्फिन्सको श्राव बढ्न जान्छ । यसले मन मस्तिष्क र शरीरलाई आराम प्रदान गरी फिल गुड गराउँछ र तनावमा रियाक्सेसन प्रदान गर्दछ ।

Share This Post

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर